Calypso 2 High Back Operator Chair Adjustable Arms Black
Product Code:
CH2800BK+AC1040
Pack Of
1
The Calypso 2 High Back Operator Chair with Adjustable Arms is the perfect addition to any office space. With its 'permanent contact back' mechanism, this office chair provides ultimate comfort and support for long hours of sitting. The deep cushioned seat and upholstered office chair fabric ensure maximum comfort and durability. The high back office chair provides excellent support for the neck and back, reducing the risk of strain and injury. The star base with five castors allows for easy movement and mobility around the office. Made from 100% man-made office chair fabric, this chair is easy to clean and maintain. Invest in the Calypso 2 High Back Operator Chair with Adjustable Arms for a comfortable and stylish addition to your workspace.
- General
- The Calypso 2 High Back Operator Chair with Adjustable Arms is the perfect addition to any office space. With its 'permanent contact back' mechanism, this office chair provides ultimate comfort and support for long hours of sitting. The deep cushioned seat and upholstered office chair fabric ensure maximum comfort and durability. The high back office chair provides excellent support for the neck and back, reducing the risk of strain and injury. The star base with five castors allows for easy movement and mobility around the office. Made from 100% man-made office chair fabric, this chair is easy to clean and maintain. Invest in the Calypso 2 High Back Operator Chair with Adjustable Arms for a comfortable and stylish addition to your workspace.
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Weight | 13kg |
| Standards | BS EN 13351:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 475-610mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Black |
| With Arms | Adjustable Arms |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Back |
| Back Height | 490mm |
| Back Width | 440mm |
| Seat Width | 460mm |
| Seat Depth | 450mm |
| 5 star swivel base with castors |
| Backrest angle can be fixed or set to free float with the user |
| Height adjustable armrests with soft touch finish |
| Height adjustable backrest |
| Height adjustable seat |
| Suitable for up to 8 hours use |
| Versatile upholstered desk chair ideal for commercial offices and call centres |
×